Jak prawić aby elewacja domu była jak nowa?

Czyszczenie elewacji budynków z sadzy, smaru i innych zabrudzeń

Czyszczenie elewacji budynków z sadzy, smaru i innych zabrudzeń

Elewacja budynku szczególnie tynkowana o chropowatej teksturze jest doskonałym miejscem do osiadania wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Aby wyglądała jak nowa potrzebuje regularnych zabiegów pielęgnacyjnych – poprzez jej regularne mycie wodą przy wykorzystaniu myjek wysokociśnieniowych na zimną lub ciepłą wodę. Ale co należy wiedzieć zanim przystąpimy do samodzielnego czyszczenia elewacji lub zamówimy ekipę czyszczącą?

Ruchliwa ulica, duże zadymienie przemysłowe czy ukształtowanie terenu to tylko niektóre z elementów od których zależy jak szybko elewacja będzie zmieniała kolor pod wpływem zabrudzeń. Deszcz nie pomoże usunąć osadów co więcej deszcze kwaśne jeszcze mocniej mogą wpływać na zabrudzenia elewacji. Częściej należy czyścić elewację zrobioną przy wykorzystaniu starszych technologi mineralnych, te obecnie dostępne technologie (tynki silikatotowe, silikonowe i akrylowe ) dzięki zawartym składnikom są znacznie mniej podatne na zabrudzenia i znacznie łatwiej się je czyści. Czym bardziej porowata struktura tym również czyszczenie będzie znacznie trudniejsze.

Najpopularniejszy sposób to czyszczenie elewacji myjką wysokociśnieniową na zimną wodę.

Tynk najlepiej myć wodą pod ciśnieniem, jest to najpopularniejszy sposób dzięki dużej wszechstronności oraz dostępności urządzeń wysokociśnieniowych. Wykorzystuje się je na co dzień do czyszczenia samochodów, kostki a zatem i w wielu domach jest ona na wyposażeniu domu. Zabrudzenia pyło pochodne oraz lekkie zabrudzenia smarowe bez najmniejszego problemu ustąpią pod wpływem ciśnienia oraz wody do 60°C. W przypadku niewielkich zabrudzeń smarowych najlepiej zastosować również chemię takich marek jak Karcher czy Tenzi. Wzmacniając siłę czyszczącą ciśnienia wody szybko pomogą w wyczyszczeniu elewacji budynku.

Do czyszczenia elewacji o chropowatej teksturze najlepiej zastosować turbo dyszę (dyszę rotacyjną, wibracyjną), która dzięki swojemu sposobowi podawania wody pod różnym kontem doskonale usunie brud znajdujący się w porach elewacji. Przy tynkach gładkich wystarczy zastosowanie dyszy płaskiej.

WAŻNE: Zastosowanie myjek wytwarzających ciśnienie pow. 100 Bar wiąże się z możliwością uszkodzenia elewacji dlatego należy zawsze zacząć czyszczenie od większej odległości i sprawdzić czy nie następuje – wypłukanie farby lub uszkodzenie tynku. Dobrze dobrana odległość mycia gwarantuje szybkie wyczyszczenie elewacji. Jednak często po umyciu elewacji niezbędne jest jej malowanie szczególnie w przypadku starych elewacji.

Czyszczenie elewacji z nalotów sadza, smary itp.
Do trudnych zabrudzeń powstałych ze smarów, sadzy i innych trudnozmywalnych zabrudzeń niezbędne jest zastosowanie myjki o wysokim ciśnieniu oraz z podgrzewaniem wody. Gorąca woda pozwala na usunięcie każdego zabrudzenia, nawet powstałego na skutek pomalowania farbą (grafiki). Myjki gorąco wodne to jednak znacznie bardziej skomplikowane i drogie w obsłudze urządzenia, dlatego polecamy albo wynająć mytkę w profesjonalnej wypożyczalni myjek ciśnieniowych lub zamówić ekipę zajmującą się myciem elewacji. Często potrzebni są specjaliści, którzy potrafią czyścić alpinistycznie na wysokich budynkach.

Czyszczenie elewacji ciąg dalszy czyli kiedy nie korzystać z myjki wysokociśnieniowej
Pęknięcia tynku to powód do rezygnacji z zastosowania myjki wysokociśnieniowej. Woda pod wysokim ciśnieniem może spenetrować miejsce pomiędzy izolacją i tynkiem w skutek czego może dojść do zniszczenia części tynku. W takich sytuacjach pozostaje ręczne mycie elewacji lub naprawienie tynku i późniejsze prace czyszczenia.
Impregnacja czyli działania zabezpieczające elewację
Czy warto tynk zaimpregnować? Oczywiście że tak ale decyzję pozostawiamy inwestorom. Dzięki impregnacji warstwa tynku pokrywana jest dodatkową substancją uniemożliwiającą szybkie osiadania brudu. Szczególnie istotne w sytuacji gdy budynek zlokalizowany jest przy ulicy i w szybkim czasie dochodzi do zabrudzenia. Niestety koszty impregnatów obecnie stosowanych są wysokie i kalkulacja pokazuje że niejednokrotnie częstsze czyszczenie jest tańsze od impregnacji. Decyzję pozostawiamy każdemu inwestorowi do indywidualnego rozważenia.

Zadzwoń