Czemu plamy oleju znikają? Jak pozbyć się plam olejowych z kostki brukowej?

Usuwanie plam olejowych z kostki brukowej

Otrzymaliśmy telefon od sąsiada, u którego właśnie powstał nowy podjazd. Został poplamiony różnymi olejami z pojazdów budowlańców. Jak pozbyć się plam olejowych? A po czyszczeniu, czy sąsiad może kupić uszczelniacz, który zapobiegnie wnikaniu plam w powierzchnię betonu?

Odpowiedź: Istnieje kilka sposobów usuwania plam olejowych. Myjka ciśnieniowo, aby wykonać naprawdę dobrą robotę musi mieć min. 200 Bar i najlepiej aby była to myjka z grzaniem wody. Użycie dyszy obrotowej zamiast standardowej dyszy może zwiększyć prędkość czyszczenia. Dysze rotacyjne odchylają wodę pod kątem, co spowalnia jej opadanie. Natomiast dysze obrotowe wirują nieodchylony strumień wody po okręgu, dzięki czemu woda opuszcza dyszę z większą prędkością.

Spróbuj także dodać trochę środka do plam olejowych (PH14) do mycia i, jeśli to możliwe, użyj gorącej wody. Gorąca woda może usunąć olej z betonu, szczególnie przy zimnej pogodzie. Jeśli to nie zadziała tak dobrze, jak chcesz, spróbuj jeszcze raz. Nałóż na plamę i pozostaw do wyschnięcia. To usunie większość plam.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej agresywny efekt, spróbuj benzyny lakowej lub rozcieńczalnika do farb. Nakładaj aż do nasycenia, a następnie przykryj materiałem chłonnym, takim jak kuweta dla kota. Odstaw na noc. Możesz nawet spróbować zrobić okład z 5% wodorotlenku sodu. Możesz także spróbować wybielić powierzchnię wybielaczem do prania. Należy pamiętać, że te dwa ostatnie są materiałami nieco niebezpiecznymi, więc należy zachować ostrożność.

Inną opcją jest zastosowanie alkalicznego odtłuszczacza. Gorąca woda podnosi olej z betonu, a odtłuszczacz emulguje olej, umożliwiając jego spłukanie z powierzchni.

Powierzchnię można zaimpregnować, aby w przyszłości łatwiej było usunąć plamy. Użyj dobrej jakości impregnatu penetrującego (silan, siloksan lub metakrylan o dużej masie cząsteczkowej).

Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz zaoferować sąsiadowi aktualną literaturę na temat czyszczenia powierzchni betonowych i murowanych. Czyszczenie betonu i murów, zbiór przedruków opublikowanych przez nas artykułów na ten temat w ciągu ostatnich 20 lat.

Zadzwoń