Pranie kanapy, sofy, tapicerki

Pranie tapicerki mebli

W trakcie regularnych porządków warto zauważyć, iż często zaniedbujemy pewne elementy w pomieszczeniach naszego domu i w zasadzie nie wiadomo za bardzo, dlaczego tak się dzieje. Mowa tu między innymi o kanapach, sofach czy narożnikach, które – pomimo materiałowego obicia – są często pomijane podczas odkurzania. A przecież jeśli posiadamy małe dzieci lub zwierzaki to tego typu meble brudzą się równie bardzo, jak dywany czy podłogi. Dlaczego więc mielibyśmy je pomijać przy porządkach?

Należy więc regularnie odkurzać kanapy czy sofy po to, aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń i kurzu wchodzącego pomiędzy włókna materiału. Dzięki temu unikniemy na jakiś czas bardziej widocznych śladów użytkowania, a także sprawimy, iż nasze meble będą świeższe i bardziej komfortowe w użyciu. To ważne, aby meble typu sofa, kanapa czy narożnik na długi czas pozostawały czyste, odkurzone, bowiem dzięki temu będziemy unikać ewentualnych ich przebarwień czy odplamień. Niemniej w końcu takowe na meblach się pojawią. Nie ma rzeczy niezniszczalnych i tak samo jest z tapicerkami meblowymi. Materiały, z których są one stworzone wchłaniają brud i zanieczyszczenia i po pewnym czasie będą to tego typu zanieczyszczenia, które wyłapiemy na meblach niemal gołym okiem. Co wtedy zrobić? Jak wyczyścić tego typu plamy?

Sposób pierwszy: samodzielnie powalcz z zanieczyszczeniami

Wydaje się, że najprostszym i najtańszym krokiem ku poprawie czystości i jakości naszych tapicerek meblowych jest spróbowanie wyczyszczenia ich o własnych siłach. Nie jest to jednak tak proste i tanie, jak się wydaje. W kwestii finansowej faktycznie środki nie kosztują dużo, ale należy tu rozgraniczyć środki tańsze, a więc mniej skuteczne i droższe, a więc czyszczące w sposób bardziej prawdopodobny. Preparaty tego typu dostępne są praktycznie wszędzie, tak więc o ich dostępność nie powinniśmy się martwić. Niemniej dalej pozostaje tu kwestia wyczyszczenia mebli, która niestety nie należy do najprostszych.

Przede wszystkim należy przy czyszczeniu mebli postępować zgodnie z instrukcją i poradami zawartymi na opakowaniu środka. Dowiemy się tam, iż aby wyczyścić mebel, należy po prostu wcierać w materiał preparat do momentu odplamienia. W praktyce wygląda to tak, iż jest to proces bardzo czasochłonny, męczący i niekoniecznie skuteczny. A to wszystko dlatego, iż w zasadzie wcieranie preparatu sprawia, iż ten rozpuszcza brud, osadza się na materiale lub między włóknami, a następnie tam pozostaje. Nie ma bowiem opcji ręcznego skutecznego wypłukania mebli. Skuteczne pranie natomiast polega na tym, aby wetrzeć środek, wyczyścić, a następnie wypłukać brud. Tak więc stosowanie sklepowych preparatów nie jest tak łatwe i skuteczne, jak by się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Najczęściej plamy i odbarwienia na meblach pozostają, natomiast my otrzymujemy w zamian mocno przemoczoną tapicerkę, którą teraz trzeba dodatkowo wysuszyć. Nie podlega więc wątpliwości, iż samodzielne czyszczenie mebli nie należy do najprostszych i może być zwyczajnie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Sposób II: poratuj się maszyną

Piorące maszyny to zdecydowanie rewelacyjny sposób na oczyszczanie tapicerek. Odkurzacze tego typu sprawdzają się tak do dywanów, jak i do mebli typu sofa, kanapa, narożnik. Odkurzacze piorące i inne maszyny ich pokroju są skuteczne, a poza tym po procesie czyszczenia odsączają środek czyszczący razem z zanieczyszczeniami tak, iż tapicerka nabiera nowej jakości. Maszyny piorące to doskonały sposób na czyszczenie obić meblowych, ponieważ dzięki nim nie musimy szorować mebli. Dzięki temu nie niszczymy tapicerki, a także nie rozsiewamy brudów, zanieczyszczeń i plam po jej całej powierzchni. Jest to o tyle istotne, iż dzięki bezinwazyjności maszyn piorących zachowamy wysoką jakość naszych mebli na dłużej. Jedynym mankamentem tego typu maszyn jest ich cena. Kwoty, które trzeba wydać za tak zaawansowany sprzęt są często bardzo wysokie, tak więc zniechęcają część klientów, którzy chcieliby tego typu odkurzaczy używać bardziej sporadycznie. Należy więc zastanowić się, jak często pierzemy lub chcielibyśmy prać tapicerki czy dywany, aby nie wydawać pieniędzy na sprzęt, który przez większą część roku będzie leżał bezużytecznie w szafie.

Sposób III: zadzwoń po specjalistę

Oczywiście jeśli zależy nam na tym, aby nasze meble były czyste, pachnące, świeże i bez plam, ale szkoda nam pieniędzy na drogie sprzęty to możemy skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie prania tapicerek. Tego typu fachowcy to zdecydowanie idealna opcja dla ludzi chcących raz na jakiś czas odświeżyć obicia swoich mebli. Wtedy też nie będziecie musieli inwestować dużych pieniędzy w sprzęt, a poza tym specjalista wykona całą robotę za was, używając do czyszczenia waszych tapicerek właściwego sprzętu, preparatów, a także stosując to wszystko w najwłaściwszy sposób.

Zadzwoń