Wybór myjki ciśnieniowej, podobnie jak w przypadku każdej maszyny, wiąże się z celem, w jakim jest używana, ale także ze sposobem, w jaki jest używana.

Zrozumienie tych dwóch czynników jest bardzo przydatne, aby dokonać właściwego zakupu, tak jak to bywa przy wyborze samochodu: jeśli wolisz prędkość, kupisz samochód sportowy, a ze względu na wygodę i ładowność zdecydujesz się na SUV-a lub kombi.

Pierwszy, ważny podział w tym przypadku ma miejsce pomiędzy myjkami ciśnieniowymi zimnowodnymi i myjkami ciśnieniowymi na wodę gorącą.
Mówiąc najogólniej, można powiedzieć, że największą różnicą między nimi jest rodzaj usuwanego brudu i prędkość, z jaką jest on usuwany.

Myjki wysokociśnieniowe na gorącą wodę mają przede wszystkim tę ogromną zaletę, że są w stanie skutecznie i szybko odtłuszczać, np. Doskonale czyści elementy mechaniczne pokryte olejem, silniki oraz powierzchnie zabrudzone olejem lub smarem w krótkim czasie.
Myjki ciśnieniowe na zimną wodę mają inne zalety: są na przykład bardzo kompaktowe i poręczne modele, które można przechowywać w małych przestrzeniach, takich jak magazyn i używać w razie potrzeby, ale z pewnością większą zaletą jest cena zakupu i utrzymania, która jest na ogół niższe niż w myjkach ciśnieniowych na gorącą wodę.

W wielu przypadkach przy obu typach myjek ciśnieniowych możemy uzyskać ten sam wynik, różnica polega na sposobie uzyskania tego wyniku.

RÓŻNICE MIĘDZY MYJKAMI CIŚNIENIOWYMI NA GORĄCĄ I ZIMNĄ WODĘ

Myjki zimnowodne wykorzystują głównie ciśnienie wody, uzyskiwane za pomocą pomp tłokowych zasilanych z silnika: im większa moc silnika, tym wyższe ciśnienie, tym skuteczniejsze będzie czyszczenie.
Użycie wysoce funkcjonalnych dysz i chemicznych detergentów, które pomagają rozbijać brud i osady, przyczynia się do uzyskania lepszego wyniku.

Z drugiej strony myjki ciśnieniowe na gorącą wodę zawierają wężownicę, która jest w stanie podgrzać wodę pompowaną przez tłoki i wypuścić ją z dysz w temperaturze, która rozpuszcza tłuszcz i olej pochodzące z węglowodorów lub związków roślinnych i zwierzęcych pochodzenie.

Woda o wysokiej temperaturze, a także para wytwarzana przez niektóre modele, faktycznie ułatwiają rozpuszczanie tłustych zabrudzeń, nawet bez dodatku detergentów i środków czyszczących.

KOSZTY, ZUŻYCIE I ŚRODOWISKO

Łatwo jest zobaczyć, jak myjka wysokociśnieniowa na gorącą wodę może czyścić dokładniej niż myjka ciśnieniowa na zimną wodę, ale nie zawsze jest to preferowane. Na przykład niektóre powierzchnie plastikowe lub niektóre farby nie mogą wytrzymać wysokich temperatur i mogą zostać uszkodzone przez mycie gorącą wodą.

Należy również przeprowadzić analizę kosztów i korzyści, zarówno dla wyższych kosztów zakupu myjki ciśnieniowej na gorącą wodę, jak i dla wyższych kosztów eksploatacji myjki ciśnieniowej zimną wodą.
Do podgrzania wody potrzeba więcej energii, ale pozwala to uniknąć stosowania chemikaliów, które mogą mieć wpływ na środowisko.

Myjki ciśnieniowe na gorącą wodę to dobry wybór, jeśli jesteśmy szczególnie wrażliwi na kwestie środowiskowe. Ponadto, w przypadku częstego stosowania, koszt zakupu zwraca się dzięki oszczędności na detergentach (często drogich) i nie zapominaj, że zawsze można go używać w trybie zimnej wody.

WYBIERZ W ZALEŻNOŚCI OD RODZAJU POWIERZCHNI

Pod wieloma względami wybór między myjką ciśnieniową zimną a gorącą wodą jest wymuszony rezultatem i sposobem, w jaki chcesz ją wykorzystać. Weźmy kilka przykładów.

Jeśli musisz przeprowadzić konserwację w ciągu kilku minut, wyczyścić nasmarowane przekładnie, a następnie włożyć je z powrotem do układu mechanicznego, z pewnością potrzebujesz ciepłej wody: zimna woda jest nieskuteczna wobec smaru, ponieważ może rozproszyć tylko uwodornione mikrocząstki, które tworzą oleju i smaru, ale nie może ich szybko i dokładnie usunąć z powierzchni.

Jeśli natomiast chcesz oczyścić podwórko z błota przed imprezą ze znajomymi, albo po burzy chcesz umyć krzesła ogrodowe, możesz spokojnie zdecydować się na myjkę ciśnieniową zimną wodą.

Jeśli masz dużą przestrzeń warsztatową, nie będziesz miał problemu z używaniem myjki ciśnieniowej na gorącą wodę, ale jeśli potrzebujesz zbliżyć się do obiektu na małej przestrzeni, lepiej użyć poręczniejszej myjki ciśnieniowej zimnej wody.

Wreszcie, nie zapominaj, że gorąca woda i para, które wytwarza, mogą być denerwujące, jeśli znajdziesz się w ograniczonej przestrzeni.
MYJKA CIŚNIENIOWA ZIMNĄ LUB GORĄCĄ WODĄ: WADY I WADY

Podsumowując, oto porównanie zalet i wad stosowania obu typów myjek ciśnieniowych.

Myjki ciśnieniowe na zimną wodę kosztują mniej i wymagają mniej konserwacji. Zamiast tego wymagają dodania chemicznych detergentów, zużywają więcej wody i dłużej działają.