Myjka ciśnieniowa i jej domowe zastosowania

Niektórym wydaje się, że pewne akcesoria i sprzęty gospodarstwa domowego należy wykorzystywać tylko w określonych, konkretnych celach, niemniej okazuje się, że wcale tak nie jest. Czasem możemy, a często nawet powinniśmy ułatwić sobie życie i spróbować użyć sprzętów typu myjka ciśnieniowa w innym celu.

Wąż ogrodowy to sprzęt, który jest na wyposażeniu praktycznie wszystkich domów jednorodzinnych. Węża używa się w przeróżny sposób: do mycia, do czyszczenia, do podlewania. Różne zastosowanie nie oznacza jednak, iż wąż ogrodowy jest panaceum na wszystkie problemy, może być bowiem tak, iż wąż taki nie da sobie rady z pewnymi konkretnymi zadania. Powinniśmy więc zdać sobie sprawę z faktu, że czasem nie pozostaje inna możliwość jak użycie myjki ciśnieniowej. Co jednak, gdy takowej nie posiadamy. Czy powinniśmy decydować się na kupno, czy może lepiej spróbować wynająć specjalistyczną ekipą posiadającą profesjonalny sprzęt ciśnieniowy?

Myjka ciśnieniowa to na pewno niezawodny sprzęt, który świetnie sprawuje się przy różnego rodzaju zadaniach. Wynajęcie ekipy, która specjalizuje się w czyszczeniu za pomocą myjki jest drogie, kosztowne i na dłuższą metę nieopłacalne, tak więc warto zastanowić się nad kupnem myjki ciśnieniowej. Dobra myjka potrafi bowiem zwiększyć ciśnienie pompowanej wody do aż 15-20 MPa. Takie ciśnienie gwarantuje, że domyjemy każdy brud, czy to z domu, czy też z kostki brukowej, a poza tym zaoszczędzimy dużo więcej wody niż gdybyśmy używali tradycyjnego węża ogrodowego. Co ciekawe, wysokie ciśnienie nie jest jedynym atutem myjek ogrodowych. Są one najczęściej wyposażane w różnego rodzaju nakładki i akcesoria, które znacznie zwiększają skuteczność całego zestawu. Myjka w połączeniu ze specjalnymi lancami, szczotkami czy też gąbkami potrafi więc stać się sprzętem niebywale skutecznym w walce z wszelkiego rodzaju brudem.

Sposób działania myjki ciśnieniowej, choć z pozoru zdaje się skomplikowany to w praktyce wcale taki nie jest. Myjka ciśnieniowa posiada w swoim wnętrzu pompę, która wytwarza właściwe ciśnienie wody. Woda ta, specjalnie wykonanymi i wzmacnianymi przewodami przesyłana jest do pistoletu natryskowego, a ten, za pomocą dedykowanych nakładek wykonuje za nas resztę roboty. Wystarczy, że nacelujemy miejsce, które chcielibyśmy wyczyścić z brudu, a woda pod ogromnym ciśnieniem zajmie się resztą. Nie ma potrzeby szorowania czegokolwiek lub używania nieskutecznych detergentów. Myjka wykona za nas całą robotę i sprawi, iż zaoszczędzimy parę groszy.

Istotną kwestią jest tutaj uniwersalność myjki ciśnieniowej. Uniwersalność ta nie zawiera się jedynie w szerokim wykorzystaniu dedykowanych nakładek, ale także w kilku innych aspektach. Przede wszystkim do używania myjki najczęściej wcale nie potrzebujmy stałego wyjścia wody typu gniazdo, ale możemy korzystać, przy zastosowaniu odpowiednich filtrów, z np. wody stojącej. Myjkę ciśnieniową możemy podłączyć pod wodę ze stawu, jeziorka, wiadra czy też beczki, może być to nawet woda deszczowa – możliwości jest bardzo wiele i każda sprawia, że oszczędzamy czas, pieniądze i siły.

Gdy już zdecydujemy się na zakup myjki ciśnieniowej, powinniśmy przede wszystkim przemyśleć cel, do którego chcielibyśmy jej użyć. Możemy oczywiście kupić sprzęt najdroższy z możliwych, ale po co marnować pieniądze, jeśli planujemy używać myjki sporadycznie, do podstawowych zadań. Stąd też przed zakupem powinniśmy zorientować się w zastosowaniu myjek. Są bowiem dwa rodzaje tego sprzętu. Jeden rodzaj ma przeznaczenie typowo domowe, natomiast drugi stosowany jest do zadań profesjonalnych. Ten pierwszy typ myjek jest zdecydowanie najbardziej popularny i sprawdzi się w przypadku, gdy będziemy korzystać z myjki normalnie, bez nadużywania. Dwa lub trzy razy w tygodniu to zdecydowanie częstotliwość, która nie powinna być problemem dla myjek o zastosowaniu domowym. Problem pojawi się natomiast, gdy zaczniemy używać naszej mniejszej myjki zbyt często i zbyt intensywnie. Ponadto należy zaznaczyć, iż myjki „domowe” nie wytwarzają tak wysokiego ciśnienia jak te o zastosowaniu profesjonalnym, stąd też mogą nie sprostać pewnym wyzwaniom.

Co się tyczy myjek profesjonalnych, są one przede wszystkim dużo bardziej wydajne. Wytwarzane z mocnych, wytrzymałych materiałów i komponentów, mogą sprostać nawet bardzo długim cyklom. Ponadto ciśnienie w nich wytwarzane jest bardzo wysokie, tak więc nawet w starciu z dużymi powierzchniami np. budowlanymi czy warsztatowymi myjki te powinny nie mieć problemu z doczyszczeniem brudu i zanieczyszczeń.

Zadzwoń