Meble ze skóry – czyszczenie

Kupno skórzanych mebli to zawsze poważna decyzja, niemniej często rozważa się ją bardzo krótkowzrocznie. Zwracamy bowiem uwagę na to, jak dany mebel będzie się prezentował u nas w domu czy mieszkaniu, natomiast nie rozważamy kwestii bardziej praktycznych, dotyczących na przykład czyszczenia tegoż skórzanego wypoczynku. Prawda jest taka, że w końcu przyjdzie pora na czyszczenie, a wtedy zaczniemy zastanawiać się nad decyzją, jaką kiedyś podjęliśmy.

Nie jest jednak tak, że należy wystrzegać się skórzanych mebli jak ognia. Są one jak najbardziej dla ludzi, niemniej należy o nie dbać w nieco inny sposób, aniżeli w przypadku zwykłych mebli ze standardowym obiciem. Przede wszystkim, w przypadku skóry należy unikać wody. Woda wysusza skórę (nie tylko ludzką) i na dłuższą metę nie sprzyja wyglądowi naszych mebli. W połączeniu z mydłem woda działa jak suszarka, a poza tym wcale nie jest skutecznym środkiem czyszczącym brud. Wszelkie przebarwienia, tłuste plamy, kurz czy zwykłe zabrudzenia należy czyścić na inne sposoby, ale nie wodą. Jest to o tyle istotne, iż w rzeczywistości woda ani nie wyczyści skóry teraz, ani nie zapewni jej ochrony na przyszłość, a za to zaszkodzi naszym meblom na dłuższą metę.

Zamiast wody, do czyszczenia skórzanych mebli powinno wykorzystywać się specjalne środki czyszczące i pielęgnujące. Utrzymanie skórzanych mebli nie należy bowiem do tanich. Przede wszystkim trzeba takie meble regularnie czyścić za pomocą wspomnianych środków. Posiadają one w swoim składzie znikomą ilość wody, natomiast substancje w nich zawarte są na tyle delikatne i skuteczne, że w bardzo dużym stopniu usuwają wszelkie plamy i przebarwienia. Nawet jeśli zatłuścimy nasze skórzane obicie, takie środki powinny sobie z powodzeniem poradzić. Na czyszczeniu nasza praca i wkład się jednak nie kończą, bowiem skórzaną tapicerkę należy również konserwować. Specjalne środki służące do konserwacji to mus i obowiązek, do którego powinien poczuwać się każdy posiadać skórzanych mebli. Środki takie sprawiają, iż skóra lepiej wygląda, a poza tym w przyszłości nie będzie ona tak podatna na zabrudzenia i zniszczenie.

Oczywiście czyszczenie mebli odpowiednimi środkami nie zapewni od razu właściwej ochrony i czystości naszych mebli. Przede wszystkim należy dobrać właściwy środek, a to zadanie również nie należy do najłatwiejszych. Istnieje bowiem wiele specyfików, które w różny sposób działają na tapicerki i obicia. Niektóre środki są polecane przez sprzedawców, którzy przecież znają się na dziedzinie. Inne preparaty są na forach internetowych uważane za najlepsze, a z praktycznym podejściem kompletnie coś innego mogą zasugerować nam znajomi lub rodzina. Jak pośród tych wszystkich opinii odnaleźć najwłaściwszy środek? Ciężko powiedzieć, w każdym razie jeśli stwierdzimy, że mimo wszystko chcemy pozostawić sobie decyzję o wyborze i sposobie użytkowania podobnego środka, powinniśmy pamiętać, aby postępować ze skórą bardzo delikatnie, bowiem jest to materiał jedyny w swoim rodzaju.

W przypadku, gdy stwierdzimy, że nie mamy odpowiednich kompetencji, środków i czasu na poprawę wyglądu skóry naszych mebli, możemy zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie. Nie będziemy wtedy w żaden sposób ryzykować, bowiem nie podejmiemy niepewnych, samodzielnych prób. Specjalista natomiast zajmie się naszymi obiciami w sposób profesjonalny. Zastosowane przez niego środki będą najwyżej jakości (często preparaty stosowane przez specjalistów są wykluczone ze sprzedaży detalicznej, a co za tym idzie – dużo bardziej skuteczne), poza tym profesjonalista będzie wiedział, jak zaaplikować preparat, w jaki sposób go zastosować i z jaką dokładnością czyścić mebel, aby uzyskać pożądany efekt. Dzięki pomocy specjalisty nasze skórzane meble będą wyglądać tak, jak nowe, a my przy tym nie ubrudzimy sobie nawet rąk i nie zaryzykujemy w żaden sposób.

Czyszczenie skórzanych mebli to twardy kawałek chleba, który nie łatwo przegryźć. Skóra to materiał delikatny, który łatwo przesuszyć i zwyczajnie zniszczyć. Odnowienie skóry jest natomiast bardzo ciężkim zadaniem, często niewykonalnym, tak więc przed podjęciem decyzji o samodzielnym czyszczeniu mebli powinniśmy się poważnie zastanowić, czy posiadamy właściwe środki i wiedzę na temat tego, jak to robić. Jeśli mamy wątpliwości, powinniśmy zwrócić się do osoby bardziej kompetentnej – specjalisty, który zadba w najwłaściwszy sposób o to, aby nasze skórzane meble wyglądały rewelacyjnie.

Zadzwoń