Jak zadbać o dywan w swoim domu?

Wypożyczalnia odkurzaczy piorących Katowice Brynów

Jeśli już zdecydowaliśmy się na posiadanie dywanu na pewno chcemy, by dobrze się prezentował. Aby to osiągnąć musimy stale o niego dbać. Nie jest to zadanie trudne, wystarczy kilka prostych zasad.

Przede wszystkim dywan regularnie odkurzamy. Dzięki temu pozbywamy się nie tylko ruchomego brudu, ale także niezbyt widocznego dla nas kurzu. Także zanim przystąpimy do prania dywan trzeba dokładnie odkurzyć.

Gdy niechcący utworzymy na dywanie jakąś plamę (np. coś rozlejemy lub zrzucimy ze stołu) powinniśmy usunąć ją od razu, nim wchłonie w włókna. Możemy to zrobić za pomocą sprawdzonych domowych sposobów lub chemicznego środka czyszczącego. Przy tym drugim wyborze każdy powinien pamiętać, aby najpierw sprawdzić specyfik w jakimś mało widocznym miejscu, gdyż może się okazać, że niszczy on nasz dywan, np. odbarwia go. Niezależnie od dobranego środka czyszczącego zabrudzenia zawsze usuwamy od krawędzi do wewnątrz, nie trąc ich za mocno. Niektórych plam pozbywamy się „na sucho”. Idealnym przykładek są te powstałe z błota. W ich wypadku wystarczy poczekać do wyschnięcia i odkurzyć ich pozostałość.

Do prania całej powierzchni dywanu bezapelacyjnie najlepszy jest odkurzacz piorący. Jeśli nie widzimy potrzeby zakupienia własnego, można go po prostu wypożyczyć. Dobieramy także odpowiednią chemię (równie dobrze może to być środek piorący do dywanów, jak i do tapicerek) i przystępujemy do sprzątania. Proces prania dywanu, po uprzednim odkurzeniu, zazwyczaj składa się z rozprowadzenia chemii, zassania jej, pozbycia się resztek z dywanu i wysuszenia go.

Uporczywą dolegliwością dywanów są wgniecenia od mebli. Pozbycie się ich jest bardzo proste: wystarczy pozostawić w tym miejscu kostki lodu. Gdy się rozpuszczą i woda wyschnie po prostu odkurzamy dywan za pomocą samej rurki (bez zakładania szczotki).

Ostatnia z istotniejszych zasad dbania o dywan to: nigdy nie moczymy jego powierzchni bardziej, niż to konieczne! Mokry dywan, to dywan podatny na wgniecenia i wsiąkanie nowego brudu.

 

 

 

Zadzwoń