Wiecznie ładne tynki zewnętrzne, czyli jak dbać o elewację

Nie wiesz, jak przeprowadzić remont swojego domu? Warto pomyśleć w tym czasie o renowacji elewacji, która powinna być odporna i estetycznie wykończona. Należy o nią zadbać, by zachwycała swoim wyglądem. Jak o to zadbać?

Remont domu nie musi się ograniczać jedynie do prac wewnątrz. Elewacja (tynki zewnętrzne) także może zostać odnowiona. W sprzedaży się następujące tynki cienkowarstwowe: mineralne, akrylowe, silikatowe, silikonowe. Przy dokonywaniu zakupu warto kierować się ich trwałością. Na jakość tynku wpływ ma jego rodzaj oraz odporność na czynniki zewnętrzne, jak i w niektórych przypadkach kolor oraz typ faktury. Nie bez znaczenia jest prawidłowa pielęgnacja.

Przedłużenie żywotności elewacji

Piękna elewacja wymaga systematycznej pielęgnacji. Profesjonalna konserwacja otwiera ku temu drzwi. Konieczne jest unikanie trwałych zabrudzeń, dopuszczać do rozwoju mikroorganizmów oraz powstawania poważnych zagrożeń (szybka naprawa tych niedużych). Trzeba doglądać także stanu technicznego instalacji odprowadzających wodę (rury spustowe, rynny). Unikniemy dzięki temu zacieków wodnych, które są legowiskiem dla grzybów oraz glonów. To może spowodować odpryski oraz łuszczenie się tynku.

Malowanie tynków zewnętrznych

Malowanie tynków zewnętrznych jest metodą prowadzącą do przedłużenia ich żywotności. Jednokrotnie malowanie jest rekomendowane dla tynków mineralnych oraz silikatowych, ponieważ daje to gwarancję lepszego utrzymania się koloru. Pamiętać trzeba odpowiednim połączeniu farby do rodzaju tynku. Farby akrylowe (największa paleta barw) stosowana jedynie do tynków akrylowych i mineralnych. Farby silikatowe zalecane są dla tynków silikatowych oraz mineralnych. Tynk silikatowy pasuje do wszystkich rodzajów tynków.

Mycie elewacji

Brudna elewacja może zostać przez nas umyta. Wybór metody jest determinowany rodzajem zabrudzenia. W momencie, gdy jest ono niewielkie, do czyszczenia wystarczy jedynie woda pod niewielkim ciśnieniem (5 atmosfer). Jeżeli to nie będzie dawać efektów, można spróbować wodę letnią (40-50C), czy też ciepłą (powyżej niż 50C). Pomocne okażą się też detergenty oraz szczotki (nie używa się ich do tynków mineralnych, które mogą zostać przez nie uszkodzone). Poważnie zabrudzoną elewację myje się w wodzie pod wysokim ciśnieniem (100-120 atmosfer). Optymalnym powodem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia usuwane są przez parę wodną. Ona działa podobnie jak detergent rozpuszczający brud. Po jej użyciu, elewacja spłukiwana jest wodą. Para nie jest wykorzystywana do tynków akrylowych oraz silikonowych, gdyż mogą one wtedy odpaść.

Ciekawostka

Innowacyjna metoda, która pojawiła się niedawno – mycie suchym lodem jest niezwykle skuteczna, ale jednocześnie wymaga zaangażowania specjalistów. Trzeba także umieć dobrać prawidłowo wielkość granulek oraz ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *