Mycie elewacji nie musi być przeprowadzane systematycznie, każdego roku.

Mycie elewacji nie musi być przeprowadzane systematycznie, każdego roku. Warto je przeprowadzić raz na kilka lat. Metoda czyszczenia powinna być dopasowana w tym przypadku do typów powstałych zabrudzeń.

Częstotliwość mycia elewacji jest bardzo często uzależniona od położenia naszego domu. Lokalizacja w pobliżu lasu lub ruchliwej drogi powoduje, że proces ten należy ponawiać systematycznie w krótszych odstępach czasowych. Wpływ na to ma także charakterystyka materiału użytego do wykończenia ścian wewnętrznych. Od tego zależy, czy zanieczyszczenia będą osiadać oraz wnikać razem z wodą w pory materiału. Gładkie materiały są bardziej narażone na zabrudzenia.

Przed dokonaniem wyboru metody czyszczenia elewacji, należy określić typ zabrudzenia, ponieważ będzie to wpływać na wybór metody działania. W inny sposób pozbędziemy się kurzu, inaczej zielonego nalotu z glonów lub plam na klinkierze. Metodę usuwania brudu warto skonsultować z profesjonalistami.

Jak skutecznie umyć elewację z szarymi zabrudzeniami?

Elewacje z reguły pokryte są tynkiem cienkowarstwowym. Od typu jej struktury zależy czy osadza się na nich kurz czy też sadza.

W celu przywrócenia tynkom dawnego blasku przeważnie wystarczy jedynie zwykłe mycie wodą. Szorowanie szczotką może doprowadzić do zniszczenia jej powierzchni. Brud oraz luźno związane naloty soli są wtedy rozpuszczane przez wodę.

Gorąca woda działa intensywniej i efektywniej – skraca proces czyszczenia elewacji. Dzięki niej bez trudu można usunąć tłuste zabrudzenia. Woda o zbyt wysokiej temperaturze może spowodować do niekontrolowanych deformacji warstwy elewacyjnej, czy nawet pęknięć. Przed rozpoczęciem czyszczenia dobrze jest sprawdzić w mało widocznym miejscu, jak woda wpływa na tynk.

Najlepsze efekty gwarantuje użycie myjki ciśnieniowej. Niewielkie zabrudzenia usuniemy za pomocą myjką o ciśnieniu do 120 bar. W takim przypadku trzeba być jednak cierpliwym oraz regularnym (zabieg powtarzamy co 2-3 lata). Widoczne i wieloletnie zabrudzenia to poważne zadanie, które powinno być zlecone specjalistom. Do swojej dyspozycji mają oni specjalistyczne myjki, które charakteryzują się większą wydajnością oraz działaniem pod większym ciśnieniem. Wybór dysz oraz końcówek jest zawsze większy. Czyszczenie fasad takim sposobem wymaga odpowiednich umiejętności. Należy prawidłowo dostosować ciśnienie oraz odległość dyszy od elewacji. To spowoduje, że jej nie zniszczymy.

Zielony nalot na elewacji: jak się go pozbyć?

Zielony nalot, który czasem pojawia się na ścianach zewnętrznych powstaje za sprawą glonów, porostów oraz mchów. Są to organizmy, które doskonale odnajdują się w trudnym otoczeniu. Ich pojawieniu się sprzyja zawilgocenie ścian zewnętrznych. W takich przypadkach do czyszczenia ścian trzeba będzie zużyć większą ilość wody.

Skuteczna walka z zielonym nalotem wymaga żelaznej konsekwencji, regularności oraz zastosowania odpowiednich środków biobójczych. Proces pozbycia się glonów czy też grzybni zalegających na naszych ścianach składa się z kilku etapów. Najpierw elewację należy umyć wodą pod ciśnieniem, by usunąć zabrudzenia przy użyciu szczotki. Następnie należy zastosować środki przeciw glonom lub grzybom. Powierzchnia, która została przez nas odkażona pokrywana po wyschnięciu środkami z dodatkami biocydów lub bezbarwnego impregnatu. One tworzoną idealną powłokę ochronną odpowiedzialną za zmniejszenie jej nasiąkliwości oraz porowatości jej powierzchni.

Jeśli mamy do czynienia z porowatością drewnianą, możliwe, że pojawi się na niej pleśń. Ją trzeba usunąć sposobem mechanicznym, czyli szczotką. Pomocne w tym okażą się rękawice oraz maseczka ochronna. Należy pamiętać, że pleśń jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Oczyszczone miejsca na elewacji powinny być przemyte preparatem pleśniobójczym. Po wyschnięciu drewna, należy ponownie je pomalować.

Innym przypadek ma miejsce, gdy drewno jest zainfekowane grzybem domowym. Jego struktury do złudzenia przypominają sznury, pajęczyny czy też narośl. Grzyb przyrasta do komórki drewna, co powoduje jego zbutwienie. Deski oraz drewno mające z nim bezpośredni kontakt koniecznie trzeba usunąć. Dobrze jest je spalić. Zdrowe elementy poddaje się procesowi impregnowania oraz ponownego malowania.

Jakie są sposoby na białe wykwity na elewacji z klinkieru

Białe kwiaty – czyli wykwity pojawiają się najczęściej na elewacjach wykonanych z klinkieru. Jest to powiązane z procesem odparowania wody używanej w czasie murowania warstwy osłonowej. Jeżeli została ona wykonana bezbłędnie, zjawisko to zanika po roku od momentu zakończenia prac budowlanych. Można je usnąć w czasie czyszczenia elewacji przy pomocy miękkiej szczotki, tak, aby nie porysować elewacji. Nie należy tego robić na mokro. Wtedy co prawda większa część zostanie spłukana, ale część również rozpuści się i przedostanie się do muru. Spowoduje to powstanie wykwitu, którego rozmiary będą jeszcze większe. Na mokro usuwa się jedynie jego pozostałości.

Po wyczyszczeniu elewacji dobrze jest zabezpieczyć ją przy pomocy impregnatu do klinkieru. Nie wpływa on na zmianę koloru cegły i stopnia połysku. Zapobiega za to pojawieniu się ewentualnych następnych wykwitów.

Jak wyczyścić elewację ceglaną?

Elewacje wykonane ze zwykłych cegieł ceramicznych czyści się na sucho. Najszybszą i najskuteczniejszą metodą w tym przypadku jest sposób mechaniczny – za pomocą piaskowania. (cen takiej usługi kształtuje się na poziomie 100zł/m2. Proces ten opiera się na zastosowaniu strumienia sprężonego powietrza lub wody z dodatkiem rozdrobnionego materiału ściernego (mogą to być na przykład cząsteczki pyłu szklanego, marmurowego, piasku kwarcowego, suchego lodu lub łupin orzecha). Z urządzenia wyrzucane są w tym czasie drobinki, które uderzają w czyszczoną powierzchnię z elewacji odrywają zabrudzoną warstwę. Potem są one zasysane ponownie zasysane do urządzenia. Stopień sprężenia powietrza wyznacza poziom intensywności czyszczenia.

Brudna elewacja wykonana z zwykłej cegły ceramicznej może być wyczyszczona za pomocą szlifierki kątowej, jeśli posiada ona nakładkę oraz szczotkę z drutu. Ten sposób jest jednak bardzo czasochłonny i męczący.

Preparaty do mycia elewacji

Z reguły do mycia elewacji niezbędna jest tylko woda, która odpowiedzialna jest za usuwania zewnętrznego nalotu. Ściana po takim myciu na pozór będzie wyglądać schludnie, ale zabrudzenia mogą jednak pozostać w porach materiału. Jest to widoczne przede wszystkim w przypadku białych plam znajdujących się na klinkierze, czy też zielonego nalotu z glonów oraz mchów. Aby skutecznie z nimi walczyć warto wybrać jeden z środków chemii budowlanej, które w przeważającej części przypadków przybierają formę koncentratu. Proporcje wymieszania go z wodą należ y dopasować do stopnia zabrudzeń i daty ich powstania. Producenci stawiają sobie za cel ułatwienie tego procesu poprzez podanie na opakowaniu prawidłowych proporcji, mimo to bez odpowiedniego doświadczenia trudno jest stwierdzić, jaka dawka preparatu będzie najlepszym wyborem. Pomocna wtedy okaże się zasada mówiąca, że im starsze jest zabrudzenie, tym środek powinien być bardziej skoncentrowany. W momencie użycia nierozcieńczonego (skoncentrowanego) środka należy nałożyć go jedynie w miejsce zabrudzenia, a resztę dokładnie zmyć.

Producenci i dystrybutorzy

Produkty i urządzenia do czyszczenia elewacji oferują m.in.:

Atlas, HG Polska, Kärcher, Mapei, Selena, Sika, Sopro, Uzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *