Jak pozbyć się glonów ze ścian?

Zielona ściana porośnięta glonami to dość częsty i nieprzyjemny widok. Jak skutecznie przeciwdziałać wykwitom na tynku? Jak pozbyć się nalotów ze ściany?

Warstwa wykończeniowa elewacji może zostać trwale zniszczona na skutek pojawienia się na niej narostu z glonów. Glony nie są zagrożeniem, ale nimi żywią się niebezpieczne grzyby pleśniowe. Jeżeli pojawią się na ścianach, natychmiastowo powinniśmy je usunąć. Glony (algi) mogą wegetować i rozmnażać się na każdym typie podłoża (np. na betonie, tynku oraz farbie). Nie straszna jest im woda, czy też wilgoć. Pojawiają się na tych powierzchniach, które nie są dobrze chronione przed wodą oraz wilgocią.

Które ściany są najbardziej narażone na występowanie glonów?

Glony pojawiają się przede wszystkim na elewacjach północnych i północno-wschodnich oraz w miejscach, gdzie jest wilgoć. Są to przykładowo zacienione fragmenty ścian lub miejsca nad oknem ( te, którymi wietrzy się pomieszczenie). Wysoka nasiąkliwość, ograniczona paroprzepuszczalność farby to doskonałe warunki dla rozwoju glonów. Tynki akrylowe są najbardziej podatne na pojawienie się glonów. Tynki cienkowarstwowe, które są barwione w masie także też są bardziej narażone na pojawienie się glonów niż elewacje, które zostały pokryte farbami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *