Home staging, czyli przygotowanie domu do sprzedaży

Wymagające i konkurencyjne rynki nieruchomości (amerykański, kanadyjski) od dziesięcioleci korzystają z tej metody, która ostatnimi czasy również w Polsce zaczyna zyskiwać grono zwolenników. Obecność tego zjawiska w naszym kraju potwierdza Maria Semczyszyn za sprawą programu „Home staging- mieszkanie do sprzedania”. Jest ona specjalistką od spraw rynku nieruchomości, a zarazem dyplomowaną home-stagerką. Fabuła jej programu opiera się na pomocy ludziom, którzy chcą sprzedać czy też wynająć swoją nieruchomość, ale nie mają pojęcia, jak przeprowadzi cały proces.

Co jest home staging?

Home staging to termin pochodzenia angielskiego, za którym kryje się profesjonalny proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Głównym zadaniem eksperta ds. home stagingu jest dołożenie wszelkich starań, by dom lub mieszkanie wystawione na sprzedaż stały się prawdziwą okazją dla największej liczby klientów i ostatecznie znalazło nabywcę, który zapłaci za nie najwyższą cenę. Praca zawodowego home stagera polega na podniesieniu poziomu atrakcyjności lokalu wystawionego na sprzedaż. Skupia się przede wszystkim na wnętrzu, które powinno być gościnne, harmonijne oraz przytulne. Wystrój zaś powinien charakteryzować się brakiem osobistych akcentów, utrzymaniem w stonowanym klimacie. Powinien także zachować stylistyczną neutralność. Dzięki temu będzie mógł przypaść do gustu jak największej liczbie potencjalnych klientów. Nadmierna indywidualizacja wnętrza zawęzi znacząco krąg potencjalnych zainteresowanych.

Co robi specjalista od home stagingu?

Home stager przedstawia właścicielowi mieszkania wszystkie niedociągnięcia, które należy skorygować, by podnieść atrakcyjność nieruchomości. Sugeruje, które elementy wyposażenia wnętrz typu meble czy dywany należy wynieść, by nie wytwarzały one wrażenia zagracenia. Podpowiada również, jak optycznie powiększyć wnętrze. Home stager doradzi, w jaki sposób pielęgnować najbliższe otoczenie nieruchomości (podjazd, ogród, balkon). Dla domów jednorodzinnych lub pustych mieszkań dobiera poszczególne elementy wyposażenia w ramach wyznaczonego budżetu. Za sprawą profesjonalnie przygotowanej aranżacji, nieruchomość staje się jeszcze atrakcyjniejsza w oczach potencjalnych klientów, którzy mogą sobie wtedy lepiej wyobrazić, jak ich mieszkanie będzie wyglądać zaraz po umeblowaniu. Mieszkania urządzone w celu sprzedaży muszą zachować stonowany styl, być uporządkowane i jednocześnie przytulne, by wzbudzić i klienta pozytywne skojarzenia.

Home staging na świecie

Home staging jest znany powszechnie w Stanach Zjednoczonych od lat 70 XX wieku. Wówczas stosowany był już przez pośredników w handlu nieruchomościami jako narzędzie marketingowe. Na początku lat 90. stał się odrębną specjalizacją. Przedstawiciele amerykańskiego i kanadyjskiego rynku nieruchomości uważają, że zatrudnienie fachowca z tej dziedziny pozwala na podniesienie wartości nieruchomości oraz na jej szybszą sprzedaż, co widoczne jest przede wszystkim w segmencie mieszkań i domów luksusowych. Niektóre osoby nie oszczędzają pieniędzy na home staging twierdząc, że jest to dobra inwestycja, która zwróci się z nawiązką. Ostatnio jednak, z racji kryzysu na popularności zyskały programy typu „zrób to sam”. Podpowiadają one, jak własnymi siłami, przy niewielkim nakładzie kosztów przygotować swoje mieszkanie do sprzedaży.

Home staging w Polsce

Home staging w Polsce dopiero zaczyna ugruntowywać swoją pozycję na rynku. Obecnie jest to nowe zjawisko, co potwierdzają pracownicy ogólnopolskich biuro nieruchomości. Polski rynek nie należy do najbardziej konkurencyjnych, dodatkowo znajduje się w fazie zastoju. Klienci przy wyborze kierują się przede wszystkim ceną, ponieważ trudno jest otrzymać od banku odpowiedni kredyt hipoteczny. To sprawia, że poszukują oni głównie tanich mieszkań i domów, często w złym stanie technicznym przeznaczonych do kompleksowego remontu. Z tego powodu wystrój wnętrz nie odgrywa większej roli. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Jeśli jest to konieczne, obowiązki home stagera przejmuje pośrednik. Rzadko się zdarza, by klienci decydowali się na zakup umeblowanego mieszkania. Wyjątek stanowi tutaj zabudowa kuchni. Polacy wolą samodzielnie aranżować swoje mieszkania. Mimo wszystko, trudno jednoznacznie stwierdzić, że profesja home stagera nie ma w Polsce przyszłości. Rynek nieruchomości będzie się stopniowo rozwijać, klienci zaczną mieć większe wymagania, co będzie się wiązać z koniecznością większego zaangażowania ze strony agentów nieruchomości. Wtedy to wsparcie home stagera okaże się bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *