Elewacja do renowacji. Naprawy, odświeżanie i mycie elewacji ceglanej lub elewacji klinkierowej

Nawet od kilkudziesięciu do stu lat jest w stanie wytrzymać bez remontu elewacja typu ceglanej lub klinkierowej. Z czasem jednak należy zacząć dokonywać jej systematycznej renowacji. Sposób jej dokonywania jest uzależniony w pierwszej kolejności od stopnia zabrudzenia. Od czasu do czasu elewacja potrzebuje też poważniejszych napraw. Jak je skutecznie przeprowadzić?

Cegły po latach od powstania muru ulegają zabrudzeniu, wietrzeniu lub też zaczynają się kruszyć, stara zaprawa zaczyna powoli wypadać. Dodatkowo znakiem czasu jest pojawienie się na cegłach wykwitów, a nawet zielonego organicznego nalotu (gdy elewacja znajduje się w cieniu).

Mycie elewacji

Cegły zabrudzone tylko w minimalnym stopniu możemy oczyścić za pomocą samej wody, lub wody pod ciśnieniem. Mycie należy przeprowadzić podczas słonecznej pogody, w temperaturze przekraczającej 5 stopni C. W myciu pomocna okaże się szczotka ryżowa. Szczotka druciana będzie złym wyborem, tak samo jak narzędzia z metalowymi końcówkami. Jeśli na elewacji znajdują się placki ze starej zaprawy murarskiej – przed mycie pozbywamy się ich ręcznie przy pomocy drewnianej packi lub połówki cegły. Na sucho powinniśmy usuwać wykwity na klinkierze. Czynność tę należy przeprowadzić przy użyciu zimnej lub podgrzanej wody. Ciepła woda skuteczniej radzi sobie z tłustymi osadami, zbyt gorąca jednak może zniszczyć naszą elewację, która nie powinna być przesadnie nawodniona. Z tego powodu wszelkie prace powinny być przeprowadzone natychmiastowo. Do wody nie dodaje się detergentów poza tymi specjalistycznymi, rekomendowanymi przez producentów ceramiki.

Usuwanie nalotu organicznego

Do pozbycia się z cegły nalotu organicznego dopuszczalne jest użycie wody i niewielkiej ilości (proporcje do 1/4 objętości) środka dezynfekującego lub wybielacza do tkanin. Usuwanie takim sposobem trzeba powtórzyć kilka razy. Dobrze jest rozłożyć folię przy cokole w celu uniknięcia zawilgocenia fundamentów. Po niej woda spłynie poza obręb budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *