Czyszczenie i odnawianie elewacji – przegląd narzędzi

Elewacja naszego domu w każdej chwili może ulec zabrudzeniu. Na szczęście istnieją skuteczne metody, które pozwalają doprowadzić jej stan do porządku. Zawsze koncentrujemy się na wnętrzach naszego domu, zapominając, że front również ma duży wpływ na estetykę. O jakich sposobach mowa?

Określamy zabrudzenie

Zanim zaczniemy czyścić naszą elewację, musimy scharakteryzować rodzaj zabrudzeń, które się na niej pojawiły. Mogą to też być pleśń albo porosty. W pobliżu ruchliwych dróg lub fabryk elewacje brudzą się znacznie częściej. Pleśń pojawia się zdecydowanie częściej na elewacjach domów znajdujących się w okolicach terenów wilgotnych czy też lasów. Pleśń najlepiej rozwija się na tynkach mineralnych. Znacznie wolniej zabrudzeniom ulegają za to elewacje wykonane z akrylu oraz silikatu. Skutecznym urządzeniem służącym do czyszczenia elewacji jest myjka ciśnieniowa. Fasada naszego gospodarstwa może być wyczyszczona za pomocą wody znajdującej się pod ciśnieniem oraz detergentu. Dopuszczalne jest także użycie środka do czyszczenia elewacji. Na koniec procesu elewację trzeba dokładnie spłukać samą wodą i czekać na jej wyschnięcie. Odkażenie elewacji jest drogą do pozbycia się pleśni. Pomogą w tym zadaniu specjalistyczne preparaty do likwidacji pleśni z fasad budynków. Pod żadnym pozorem nie warto lekceważyć pleśni na naszych ścianach. Są one niebezpieczne nie tylko dla elewacji, ale także dla naszego zdrowia.

Dobieramy sprzęt

Myjka ciśnieniowa to najskuteczniejsze urządzenie do czyszczenia elewacji. Przy jej zakupie warto mieć na uwadze kilka jej właściwości. Myjki ogólnie dzieli się na dwa główne typy: myjki profesjonalne, oraz te do użytku prywatnego. Czyszczenie elewacji naszego domu spokojnie wykonamy przy użyciu myjki amatorskiej. To wszechstronne urządzenie, które może także służyć do mycia samochodu. Ważnym parametrem jest sposób zasilenia myjki. Myjki mogą być zasilane za pomocą prądu czy też olejem napędowym/benzyną. Uwagę trzeba zwrócić także na ciśnienie wody. Jeśli chodzi o amatorskie myjki, to ciśnienie to wynosi przeważnie od 80 do 150 barów. Takie parametry w zupełności wystarczą do wyczyszczenia elewacji domowej. Dobra myjka wyposażona jest w zbiornik na detergent i system mieszkania go z wodą. Ciepła woda lepiej poradzi sobie z brudem, dlatego w myjkach o wysokim standardzie montowane są systemy podgrzewania wody.

Jaka myjka powinna być najlepsza do wyczyszczenia elewacji wykonane z klinkieru? Czy użycie jedynie wody pod ciśnieniem pozwoli wykonać skutecznie to zadanie? W tej sytuacji przed przeprowadzeniem mycia ciśnieniowego lepiej jest najpierw dokładnie przetrzeć zabrudzone miejsca. Najlepsza będzie to tego szczotka ryżowa. Dla czyszczenia elewacji niewskazane jest używanie szczotki drucianej, gdyż może ona ją zniszczyć. W sklepach nie brakuje specjalistycznych środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia klinkieru.

Efekt finalny

Po zakończeniu procesu czyszczenia, elewację warto dokładnie pomalować. Najlepszym wyborem jest profesjonalna farba elewacyjna. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na odpowiednie dobranie farby do typu tynku. Dobra farba jest odporna na pleśń. Preparaty silikonowe pomogą wydatnie chronić nasze ściany przed pojawieniem się na nich pleśni. Elewacja dzięki nim zachowuje naturalny blask przez dłuższy czas.

Czyszczenie elewacji przeprowadzamy systematycznie, ale niezbyt często. Warto poświęcić czas na tę czynność. Zabieg ten pozwoli utrzymać nasz dom w dobrej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *